środa, 2 marca 2011

Skąd czerpać bogactwo?

Autorem artykułu jest Wiesław Kluz



Jak się bogacić w obecnych czasach? Jak robić pieniądze? W co inwestować? Poznaj w skrócie historię bogacenia, to będziesz wiedział w co zainwestować obecnie. Cztery "cykle" ekonomii...

Skąd czerpać bogactwo? Cztery ekonomiczne epoki w dziejach ludzkości

Istniały cztery ekonomiczne epoki ludzkości:

1) Epoka myślistwa i zbieractwa. W tym okresie bogactwo zapewniała natura. Plemiona w poszukiwaniu jedzenia podążały za stadami. Jeśli byś wiedział jak polować i zbierać — przeżyłbyś. Jeśli byś nie wiedział — zginąłbyś. Plemię było swego rodzaju opieką socjalną. Pod względem socjoekonomicznym wszyscy byli równi. Wódz nie miał wyższego standardu życia niż pozostali członkowie plemienia. Być może jako pierwszy z plemienia jadł i wolno mu było mieć więcej żon, ale przede wszystkim ogień był ogniem a jaskinia jaskinią. W terminologii pieniędzy, istniała wtedy tylko jedna klasa ludzi. Wszyscy byli biedni.

2) Epoka agrarna. Wreszcie ludzie nauczyli się jak siać i hodować nasiona oraz jak udomowić zwierzęta, ziemia stała się bogactwem. Królowie i królowe posiadali ziemie, a pozostali pracowali na tych ziemiach płacili podatki królom. Dlatego „real estate” dokładnie przetłumaczone jest od royal estate. Po udomowieniu zwierząt, rodziny królewskie jeździły konno, natomiast chłopi, rolnicy chodzili pieszo. Chłopi nie posiadali nic na własność. Z socjoekonomicznego punktu widzenia istniały wtedy dwie warstwy społeczne: bogaci i chłopi.

3) Epoka industrialna. W 1492 roku Krzysztof Kolumb wraz z innymi odkrywcami wyruszyli na poszukiwanie szlaków kupieckich, ziemi oraz surowców. Według mnie to właśnie wtedy rozpoczęła się epoka industrialna. W tejże epoce, surowce takie jak: ropa naftowa, miedź, cyna oraz guma były wtedy prawdziwym bogactwem. W czasie tej ery wartość nieruchomości uległa zmianie. W epoce agrarnej ziemia musiała być płodna i zdolna do wydawania plonów oraz żywienia zwierząt. W epoce industrialnej ziemia nieuprawna stała się bardziej wartościowa. Dla przykładu Henry Ford zbudował swoją fabrykę samochodów w Detroit, ponieważ było go stać kupić wielki obszar skalistej, nierolniczej, bezpłodnej ziemi za bardzo dobrą cenę. Obecnie ziemia do użytku przemysłowego jest o wiele bardziej wartościowa niż ziemia do użytku rolniczego. Z socjoekonomicznego punktu widzenia powstała nowa warstwa społeczna — klasa średnia. Tak więc istniały wtedy trzy warstwy społeczne: bogaci, klasa średnia oraz biedni.

4) Epoka informacyjna. Ta epoka oficjalnie rozpoczęła się wraz z powstaniem komputerów cyfrowych. W epoce informacyjnej, informacja poparta dźwignią technologiczną to bogactwo, a także bardzo niedrogie i obfite źródło, jak np. silikon przynosi bogactwo. Innymi słowy, koszt dojścia do bogactwa bardzo się obniżył. Po raz pierwszy w historii, bogactwo jest dostępne, w zasięgu ręki i w obfitości dla każdego, niezależnie gdzie on lub ona mieszka. Z socjoekonomicznego punktu widzenia mamy obecnie cztery warstwy społeczne: biednych, klasę średnią, bogatych oraz super bogatych. Bill Gates jest właśnie takim najbardziej odpowiednim przykładem człowieka super bogatego epoki informacyjnej.

Tekst powstał w oparciu o dociekania jednego z najlepszych propagatorów edukacji finansowej - Roberta Kiyosaki - zachęcam do studiowania tego tematu...

---

Zobacz książkę: Jak pracując mniej, zarabiać więcej

Darmowy ebook, nt. jak prowadzić własną firmę:
"Nowoczesna firma"

Jak pisać listy sprzedażowe i oferty, zobacz:
Efektywne narzędzie biznesu



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz